Обучение във връзка с антикорупция

На 25 и 26 ноември се проведе обучение от БИПИ /Български институт за правни инициативи/ в хотел „България“ – град Бургас. Обучението беше за неправителствени организации на теми „Наблюдение на назначенията на ръководители на органи на изпълнителната власт“ и „Сигнализирането за нередности и защитата на сигнализиращите лица – практически аспекти“. И двете теми са свързани с борбата срешу корупцията.

По време на обучението беше представена методологията на БИПИ за наблюдение на назначенията на ръководителите на агенции от изпълнителната власт на местно ниво. Бяха представени и анализите на БИПИ във връзка с назначенията на местните подразделения на държавни структури /като РЗИ, РИОСВ, ОДМВРИ, НОИ, НАП и др./.

По време на обучението
По време на обучението

Обучението е посветено и на новите права за гражданите и юридическите лица, които произтичат от приетия тази година Закон за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения /ЗЗЛПСПОИН/. Съгласно неговите разпоредби за първи път в българското законодателство се създава фигурата на сигнализиращите лица, които оповестяват информация за нарушение, станало им известно в качеството им на работник, служител или държавен служител, като едновременно с това им предоставят и широк набор от права и легални процедури за тяхната защита. Законът също така задължава и почти всички работодатели в страната, частни и публични, в това число и всички медицински заведения, да създадат вътрешни канали за подаване на сигнали, гарантиращи съответно ниво на защита и конфиденциалност.

В гореспоменатия контекст бяха разгледани:
– Кой, кога, до кого и за какво може да подава сигнали за нередности;
– Какви форми на защита и подкрепа предвижда българското законодателство за лицата, които сигнализират;
– Какво представлява т. нар. вътрешен (ведомствен) канал за подаване на сигнали;
– Какви са новите правомощия и задължения на Комисията за защита на личните данни, в качеството и на централизиран орган, изпълняващ функциите на външен канал за подаване на сигнали;
– Кога е добре и кога не да се подава сигнал за нередности пряко на друг компетентен орган (прокуратура; Европейска прокуратура; МВР; регулатори и инспекторати);
– Как да сигнализираме за нередности чрез медиите, през призмата на новото законодателство и европейската практика.

В обучението участие взе и представителят на ОЗБГ Стефан Петров. През последните няколко години ОЗБГ се занимава активно с антикорупция, конфликти на интереси и други подобни дейности.

Стефан Петров /ОЗБГ/ и Теодор Славев БИПИ/
Стефан Петров /ОЗБГ/ и Теодор Славев БИПИ/

Считаме, че корупцията разяжда родината ни и наш дълг е да се борим срещу нея, както и срещу тези, които я създават, стимулират, покровителстват и всеки един, който има участие в нея.

Абонирай се за бюлетина на ОЗБГ

Сподели публикацията:
Абониране
Извести ме
guest
0 Коментари
Inline Feedbacks
Виж всички коментари
0
Какво мислите, моля коментирайте.x